Trailers / 2025 7 x 12 Tube Top Utility Trailer
This is a New 12' 2025 Other UM712. Offered at our 544 location, this trailer totes a 2990 GVWR and GAWR.
Want more details?
Nice tube top Utility Trailer, LED lights, 3500lb axle, 15″ Radial tires, ramp rear gate, spare tire mount
While we accept cash, all major credit cards, business checks and wire transfers, we also have financing options! Finance through one of our financing partners here.
Lawrence Motorsports 544
Utility Trailer, utility
$2,895
$2,500
$425
Quick Specs
| Location: | Aurora, IN |
| Price: | |
| Stock Number: | T020748 |
| Trailer Type: | utility, Utility Trailer |
| Length x Width: | 12' 144" x 7' 84" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| Payload: | 2140 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| Empty Weight: | 850 lbs |
| Payload: | 2140 lbs |
| Length: | 12' 144" |
| Width: | 7' 84" |
Trailer Information
| VIN: | 7F3BU1218S2020748 |
| Stock Number: | T020748 |
| Year: | 2025 |
| Make: | BYE RITE |
| Model: | UM712 |
Find out more
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!





