Trailers / 2025 CONTINENTAL CARGO 6X12 T107062
This is a New 12' 2025 Continental Cargo 6X12. Offered at our 11777 location, this trailer totes a 2990 GVWR and 3500 GAWR.
Want more details?
End of season Blowout. $5399 or 0% Financing for 30 months with approved credit!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
12″ extra height
Cargo plus Pkg. 4-5000lb D-rings in floor, 4- 1200lb wall D-rings, 1-pair fold down stabilizer jacks, 1-interior spare tire mount shipped loose
24″ ATP Stone guard
Rear spoiler over ramp door
Blackout Pkg.
While we accept cash, all major credit cards, business checks and wire transfers, we also have financing options! Finance through one of our financing partners here.
Lawrence Motorsports 11777
Cargo / Enclosed Trailer
$5,399
$596
Quick Specs
| Location: | Maple St (overflow lot) |
| Price: | |
| Stock Number: | T107062 |
| Trailer Type: | Cargo / Enclosed Trailer |
| Length x Width: | 12' 144" x 6' 72" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| Payload: | 1690 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Empty Weight: | 1300 lbs |
| Payload: | 1690 lbs |
| Length: | 12' 144" |
| Width: | 6' 72" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2" |
| Jack: | 2K |
| Frame Type: | Steel |
| Tail: | None |
| Ramp: | Ramp Rear Door |
Trailer Information
| VIN: | 5NHUVH211SW107062 |
| Stock Number: | T107062 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Continental Cargo |
| Model: | 6X12 |
| Warranty: | 3 years |
Find out more
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!









