Trailers / 2026 8.5X28 FORMULA TRIUMPH RT STACKER
SOLD
This one is sold, but check out these other trailers in 544!
This is a New 28' 2026 Formula Trailers 8.5X28 STACKER. Offered at our 544 location, this trailer totes a 21000 GVWR and 7000 GAWR.
Want more details?
This is a whole lot of stacker for the money – try to go out there and compare it.
28’ Stacker – All-Tube Construction – 21,000 lb GVW
- All-tube construction – very well-built, heavy-duty stacker
- 21,000 lb GVW
- .080 exterior skins – no “wavy” sides on hot days
- Triple 7,000 lb torsion axles with spread and drop-down skirts
- Electric package
- Aluminum cabinets with toolbox cutout opening
- Hydraulic tongue jack
- Aluminum screwless interior walls
- Finished white interior ceiling
- Black carpet on bottom 36” of interior walls
- Exterior work lights
- Power awning
- Loft
- Generator door and compartment
- 48” wide double side doors
This is a very high-quality built trailer for the money.
When it’s gone, it’s gone — there won’t be another one at this price, so don’t miss out.
While we accept cash, all major credit cards, business checks and wire transfers, we also have financing options! Finance through one of our financing partners here.
Lawrence Motorsports 544
Car / Racing Trailer, Car Hauler, Stacker
$56,995
$51,900
$5,095
Quick Specs
| Location: | Aurora, IN |
| Price: | |
| Stock Number: | T107899 |
| Trailer Type: | Stacker, Car / Racing Trailer, Car Hauler |
| Length x Width: | 28' 336" x 8.5' 102" |
| Axles: | 3 |
| GVWR: | 21000 lbs |
| Payload: | 11700 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 3 |
| GVWR: | 21000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 9300 lbs |
| Payload: | 11700 lbs |
| Length: | 28' 336" |
| Width: | 8.5' 102" |
| Total Height: | 13.4' 160.80" |
| Interior Height: | 11' 132" |
| Interior Width: | 8.1' 97.20" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 7K |
| Frame Type: | Steel |
| Tail: | None |
| Ramp: | Ramp Rear Door |
Trailer Information
| VIN: | 5JW9C2832TB107899 |
| Stock Number: | T107899 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Formula Trailers |
| Model: | 8.5X28 STACKER |
| Warranty: | 3 years |
Find out more
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!


















































