Trailers / 2026 FORMULA 8.5X 34 TRIUMPH RT T107461
This is a New 34' 2026 Formula Trailers 8.5X34. Offered at our 544 location, this trailer totes a 21000 GVWR and 7000 GAWR.
Want more details?
If youโre looking for a serious, well-built race trailer without breaking the bank, this one checks all the boxes. This 2026 34โ Triumph RT is a Cast Corner Bullnose, Tri-Axle, and built to handle real race equipment with confidence.
๐ง TRAILER SPECS & HIGHLIGHTS
โ๏ธ 34โ Triumph RT Race Trailer
โ๏ธ 21,000 LB GVWR
โ๏ธ Tri-Axle Setup with Bogey Wheels
โ๏ธ .080 Composite Exterior โ Completely Screwless
โ๏ธ Cast Corner Bullnose Design
โ๏ธ 72โ Beaver Tail for easy loading
โ๏ธ 4,500 LB Electric Tongue Jack w/ Battery System
๐ DELUXE RACER PACKAGE INCLUDES:
๐น 60โ Double RV-Style Side Door
๐น Aluminum Screwless Interior Ceiling with Aluminum Coves
๐น Aluminum Screwless Interior Sidewalls
๐น 36โ High Carpeted Interior Walls
๐น JBL Stereo System
โข (4) Interior Speakers
โข Subwoofer
โข (2) Exterior Speakers
๐น Aluminum Base Cabinet & Overhead Cabinets
๐น Built-In Toolbox
๐น Shelves & Storage Cabinets
โก POWER & LIGHTING
๐น 45 Amp RV Power Center
๐น Full 12V LED Interior Lighting
๐น LED Exterior Work Lights
๐น Rear Spoiler w/ LED Loading Lights
๐น Generator Prep Package
๐น USB Charging Center
โ๏ธ EXTERIOR UPGRADES
๐น Power Awning
๐น 60โ Aluminum Ramp Door Extension
๐น Clean, sharp appearance that still turns heads at the track
๐ฐ PRICE โ HARD TO BEAT
๐ฅ DISCOUNTED PRICE: $41,950 ๐ฅ
Only at Lawrence Motorsports โ Aurora, Indiana
You will be hard-pressed to find this level of build quality, options, and durability at this price point.
๐ CONTACT BIG MIKE โ THE TRAILER GURU
๐ Lawrence Motorsports
๐ Aurora, Indiana
๐ Call or Message Big Mike today
Trailers for the racer, by the racer โ backed by decades of real-world experience.
While we accept cash, all major credit cards, business checks and wire transfers, we also have financing options! Finance through one of our financing partners here.
Lawrence Motorsports 544
Car / Racing Trailer, Car Hauler
$41,950
$11,045
Quick Specs
| Location: | Aurora, IN |
| Price: | |
| Stock Number: | T107461 |
| Trailer Type: | Car / Racing Trailer, Car Hauler |
| Length x Width: | 34' 408" x 8.5' 102" |
| Axles: | 3 |
| GVWR: | 21000 lbs |
| Payload: | 13155 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 3 |
| GVWR: | 21000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 7845 lbs |
| Payload: | 13155 lbs |
| Length: | 34' 408" |
| Width: | 8.5' 102" |
| Interior Height: | 7' 84" |
| Interior Width: | 8' 96" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | Electric |
| Frame Type: | Steel |
| Tail: | Beavertail |
| Ramp: | Folding Rear Ramp |
Trailer Information
| VIN: | 5JW9C3430TB107461 |
| Stock Number: | T107461 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Formula Trailers |
| Model: | 8.5X34 |
| Warranty: | 3 years |
Find out more
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!

































































