Trailers / 2026 8.5X34 HAULMARK EDGE
SOLD
This one is sold, but check out these other trailers in 11777!
This is a New 34' 2026 Haulmark 8.5X34 EDGE. Offered at our 11777 location, this trailer totes a 18000 GVWR and 6000 GAWR.
Want more details?
2026 8.5×34 Haulmark Edge Race Trailer – Charcoal/Blackout
This good-looking 2026 8.5×34 Haulmark Edge Race Trailer in charcoal with blackout trim is loaded with all the amenities and then some. Inside, you’ll find aluminum cabinets, a built-in aluminum toolbox, bright interior lighting plus 12-volt blue LED strip lights down each side, a roomy 7’4” interior height, bracing and wiring for A/C, recessed landing lights in the floor, durable coin flooring, and a power awning.
Equipped with the Sportsman Package Plus, this trailer has everything a racer needs — style, function, and tons of usable space.
Ready for the track and built to impress.
While we accept cash, all major credit cards, business checks and wire transfers, we also have financing options! Finance through one of our financing partners here.
Lawrence Motorsports 11777
Car / Racing Trailer, Car Hauler
$38,699
$4,380
Quick Specs
| Location: | Maple St (overflow lot) |
| Price: | |
| Stock Number: | T430223 |
| Trailer Type: | Car / Racing Trailer, Car Hauler |
| Length x Width: | 34' 408" x 8.5' 102" |
| Axles: | 3 |
| GVWR: | 18000 lbs |
| Payload: | 10000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 3 |
| GVWR: | 18000 lbs |
| GAWR: | 6000 lbs |
| Empty Weight: | 8000 lbs |
| Payload: | 10000 lbs |
| Length: | 34' 408" |
| Width: | 8.5' 102" |
| Total Height: | 0" |
| Interior Height: | 7.4' 88.80" |
| Interior Width: | 8' 96" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 7K |
| Frame Type: | Steel |
| Tail: | Beavertail |
| Ramp: | Folding Rear Ramp |
Trailer Information
| VIN: | 7V0H13435TB430223 |
| Stock Number: | T430223 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Haulmark |
| Model: | 8.5X34 EDGE |
| Warranty: | 3 years |
Find out more
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!

























































