Trailers / 2026 PACE AMERICAN 28′ CARGOSPORT T128434
This is a New 28' 2026 Pace American 28' CARGOSPORT. Offered at our 544 location, this trailer totes a 14000 GVWR and 7000 GAWR.
Want more details?
While we accept cash, all major credit cards, business checks and wire transfers, we also have financing options! Finance through one of our financing partners here.
Lawrence Motorsports 544
Car / Racing Trailer, Car Hauler, Cargo / Enclosed Trailer
$36,848
$32,900
$3,948
Quick Specs
| Location: | Aurora, IN |
| Price: | |
| Stock Number: | T128434 |
| Trailer Type: | Cargo / Enclosed Trailer, Car / Racing Trailer, Car Hauler |
| Length x Width: | 28' 336" x 8.5' 102" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 7430 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 6570 lbs |
| Payload: | 7430 lbs |
| Length: | 28' 336" |
| Width: | 8.5' 102" |
| Interior Height: | 8' 96" |
| Interior Width: | 8' 96" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | Electric |
| Frame Type: | Steel |
| Tail: | Beavertail |
| Ramp: | Rear Ramp Door |
Trailer Information
| VIN: | 5JWPC2826T7128434 |
| Stock Number: | T128434 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Pace American |
| Model: | 28' CARGOSPORT |
| Warranty: | 3 years |
Find out more
Enter your contact information below and we will get back to you to answer any questions you may have!

























